TV Işık Sızması Nedir? 3 Aşama

TV Işık Sızması Nedir

Evlerimizde en sık kullandığımız cihazlardan biri televizyonlar olmakta ve çeşitli zamanlarda bazı arızalar verebilir. TV ışık sızması nedir? 3 Aşama olarak belirebilir ve çeşitli çözüm yolları bulunmaktadır. Genellikle karanlık sahnelerde arka planda ışık gözükür ve seyir keyfinin önüne geçmektedir. TV ışık sızması marka fark etmeksizin bir çok modelde ortaya çıkmaktadır. Tv iç donanımları oldukça detaylı ve farklı yapılarak sahiptir.

Her marka görevi aynı olsada iç teknik donanımı birbirinden farklı olmaktadır. Tv cihazları ekran arkasında olan panelden ışık verir ve bu ışıklar noktasal olmakta ve birleşerek görsel oluşturmaktadır. Oldukça ileri teknoloji olan televizyonlar noktaların birleşmesi ile görüntü oluşturur. Kocaeli tv servis firmamız yüzlerce tv tamiri tecrübesi ile ışık sızmasını 3 aşamada nedenlerinden en net şekilde bahsedeceğiz.

1. Tv Işık Sızması Neden Olur

Kullanmakta olduğumuz televizyonlarda en istenmeyecek durumlardan biri de arka yansıtma görevi gören ışığın pürüzsüz olmamasıdır. Tv arka planında çalışan ışıklar belirli bir optimizasyona sahip olup birlikte hareket ederler. Led TV lerde yada lcd TV lerde bazı arka ışıklar bağımsız hareket etmesi tv ışık sızmasına sebep olur ve bu bir arızaya işaret eder. Eşit şekilde dağılmayan ışıklar göz zevkinizi bozacağı gibi parlaklığı, kontrastı da bozacağından en istenmeyen durumlardan biridir. TV Işık sızması genelde panelin sıcaklığından kaynaklı olarak ortaya çıkabilmektedir. Direk güneş alan bölgede çalıştırılması, uzun yıllar kullanım gibi durumlar en net ortaya çıkartandır.

Tv Işık Sızması Neden Olur

2. Tv Işık Sızması Sebepleri

Televizyon ışık sızma sebepleri genelde ledlerin ömrü ile alakalı bir durumdur. Arka planda ışığı yansıtan parçaların kullanım ömürleri yada kalitesi belirleyici olmaktadır. Ekran içerisinde olan oldukça fazla sayıda ışık veren ledlerden bazıları bağımsız davranarak optimizasyonu bozar ve ışık sızması dediğimiz olay ortaya çıkar. Bu durum çoğunlukla malzeme kalitesizliğinden olsada güçlü markalarda da uzun yıllar kullanımdan sonra oluşabilmektedir.

Tv Işık Sızması Sebepleri

3. Tv Işık Sızması İçin Ayarları Değiştirin

Eski yada yeni teknoloji tv cihazlarında ışık sızması yada parlaması olabilmektedir. Genelde bu sorun ile karşılaşan kullanıcılar TV ışık sızması nedir? Arayışına girmekte ve yapılacakları kontrol etmektedir. Yeni nesil cihazlarda tv ayarlarında eko – ışık algılayıcı seçeneği bulunmaktadır. Bu seçenek olabilecek ışık sızmasını engelleyeceği gibi görsel olarak en verimli yayını yapacaktır. Her markada tv ayarları değiştiği gibi ışık algılayıcı sekmesinin de adı değişebilmektedir.

Televizyonunuzda yapacağınız işlemler sırasıyla tv ayarları > görüntü ayaları > ışık algılayıcı butonunu aktif etmek olacaktır. Bazı cihazlarda da LED dinamik kontrolü butonu bulunmakta ve bununda açılmasıyla görüntü daha verimli hale gelebilmektedir. Bu bahsettiğimiz durumlar tamamen ayarlarla ilgili olmaktadır. Fakat parça, led kaynaklı sorunlarda en yakın tv tamircisi ulaşarak cihazınızda led değişimi, panel değişimi ve kontrolü yapılması gerekmektedir.

Tv Servis & Tamir

Yorum Yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous reading
Başiskele Televizyon Tamircisi & Yakın Televizyon Tamir Servisi
Next reading
Çayırova Philips Yetkili Servisi
Servis AraWhatsApp Yaz